Rechterlijke beslissing, Commissie voor financiële hulp aan slachtoffers van opzettelijke gewelddaden en aan de occasionele redders, 2021-09-09

JurisdictionBélgica
Judgment Date09 septembre 2021
ECLIECLI:BE:COHSAV:2021:DEC.20210909.4
CourtCommissie voor financiële hulp aan slachtoffers van opzettelijke gewelddaden en aan de occasionele redders
Docket NumberM20-1-0128
Link to Original Sourcehttps://juportal.be/content/ECLI:BE:COHSAV:2021:DEC.20210909.4

De Commissie nam kennis van:

- het verzoekschrift, neergelegd op het secretariaat van de Commissie op 31 januari 2020 waarbij verzoeker, vertegenwoordigd door mr. Jef V., advocaat bij de balie te ..., om de toekenning heeft gevraagd van een aanvullende hulp voor schade als gevolg van een opzettelijke gewelddaad;

- haar precedente beslissing van 17 maart 2014 (algemeen rolnummer M 13-1-0883) houdende toewijzing van een hoofdhulp van euro 50.000;

- de uitgevoerde onderzoeksinstructies;

- het verslag opgemaakt door de verslaggever op 24 februari 2020 overeenkomstig de artikelen 11 en 12 van het K.B. van 18 december 1986;

- het advies van de Minister van Justitie, neergelegd op 4 maart 2020;

- de schriftelijke reactie van verzoeker, neergelegd op 17 maart 2020;

- de regelmatige kennisgevingen aan de partijen van de procedurestukken en van de rechtsdag vastgesteld op 30 september 2021.

De Commissie hoorde op haar openbare zitting van 30 september 2021:

- de verslaggever in het verslag over de feitelijke toedracht van de zaak en over de middelen van de partijen;

- de verzoeker in zijn middelen, bijgestaan door mr. Julie De G. loco mr. Jef V., advocaat bij de balie te ... .

- De Minister van Justitie is niet verschenen noch iemand voor hem.

*

* *

A. Voorafgaande beslissing van de Commissie dd. 17 maart 2014 (algemene rol: M 13-1-0883)

De Commissie nam kennis van:

- het verzoekschrift, neergelegd op het secretariaat van de Commissie op 25 september 2013 waarbij verzoeker om de toekenning heeft gevraagd van een financiële hulp voor schade als gevolg van een opzettelijke gewelddaad;

- de uitgevoerde onderzoeksinstructies;

- het verslag opgemaakt door de verslaggever op 15 oktober 2013 overeenkomstig de artikelen 11 en 12 van het K.B. van 18 december 1986;

- het advies van de Minister van Justitie, neergelegd op 6 november 2013;

- de schriftelijke reactie van verzoeker, neergelegd op 11 december 2013;

- de regelmatige kennisgevingen aan de partijen van de procedurestukken en van de rechtsdag vastgesteld op 27 februari 2014.

De Commissie hoorde op haar openbare zitting van 27 februari 2014:

- de verslaggever in het verslag over de feitelijke toedracht van de zaak en over de middelen van de partijen;

- de verzoeker in zijn middelen, bijgestaan door mr. Jan P. loco mr. Jef V., advocaat bij de balie te Dendermonde.

- De Minister van Justitie is niet verschenen noch iemand voor haar.

I. Feiten

" Op 4 september 2007 verliet Simon de school waarna hij met de tram naar huis zou gaan. Even verderop kwam hij beide daders tegen dewelke hem meedeelden dat zij op een vriend aan het wachten waren. Simon hechtte hier niet veel geloof aan en wilde verder lopen. Vervolgens zei de oudste van de minderjarige daders dat hij Simon zou vermoorden waarna hij hem twee maal in de hals stak met een mes. Onmiddellijk na de feiten vluchtten beide broers weg.

Simon is beginnen roepen en is al kruipend naar de school teruggekeerd. Hij heeft zijn wonden zo goed mogelijk afgedekt waaronder de halsslagader die geraakt werd.

Wanneer hij op de school toekwam werd hij gelukkig onmiddellijk verzorgd door het personeelslid dat op de hoogte was van EHBO. Alvorens in coma te gaan kon hij nog net de namen van de twee daders meedelen alvorens hij op de grond in elkaar zakte. De hulpdiensten werden verwittigd en Simon werd in levensgevaar overgebracht naar het ziekenhuis. Een week lang zweefde hij tussen leven en dood. Uiteindelijk kon zijn leven gered worden en is hij langzaam

gerecupereerd. Intussen was een intense zoekactie opgezet. De jongste dader, Michael, kon thuis worden aangetroffen. Lev werd daags nadien gearresteerd aan het Sint-...station.

Het gerechtelijk onderzoek dat werd opgestart wees al snel uit dat Simon door beide broers onder druk werd gezet om te gaan stelen in de Match, een supermarkt aan het ... te .... Wanneer hij dit niet deed, werd hij door hen gepest en soms zelfs hardhandig aangepakt.

Simon verklaart meermaals in het strafdossier dat hij door hen werd gepest. Hij sprak hier trouwens ook over met verschillende mensen. Wanneer de broers dan eens vriendelijk waren tegen hem leek het hem beter hierin mee te gaan teneinde conflicten te vermijden.

Het pestgedrag van beiden escaleerde. Lev stond er op dat Simon hem de gegevens van een meisje, Maxime, zou bezorgen. Doordat Simon hier niet op inging, werd Lev heel boos op hem, met de feiten van 4 september 2007 tot gevolg."

II. Vervolging

In twee vonnissen dd. 22 juni 2009 van de jeugdrechtbank te ... werd op strafrechtelijk gebied uitspraak gedaan bij verstek. De broers Lev en Michael Z. noch hun burgerlijk aansprakelijke ouders Vladimir en Irina Z. noch iemand voor hen verscheen ter zitting. Vonnis f° 5: " Via een verslag dd. 26 januari 2009 van de consulent van de Sociale Dienst bij de Jeugdrechtbank vernemen wij dat de familie Z., vermoedelijk half januari, het land heeft dienen te verlaten. "

De volgende tenlastelegging werd zowel in hoofde van Lev Z. (° 1991) als zijn broer Michael Z. (° 1992) bewezen geacht. Beiden liepen een berisping op.

"Om de misdaad of het wanbedrijf uitgevoerd te hebben of om aan de uitvoering ervan rechtstreeks medegewerkt te hebben, door enige daad, tot de uitvoering zodanige hulp verleend te hebben dat zonder zijn bijstand het misdrijf niet kon gepleegd worden, door giften, beloften, bedreigingen, misbruik van gezag of van macht, misdadige kuiperijen of arglistigheden, dit misdrijf

rechtstreeks uitgelokt te hebben, om, hetzij door woorden in openbare bijeenkomsten of plaatsen gesproken, hetzij door enigerlei geschrift, drukwerk, prent of -zinnebeeld, aangeplakt, rondgedeeld of verkocht, te koop geboden of openlijk tentoongesteld, het feit rechtstreeks uitgelokt te hebben, zich schuldig te hebben gemaakt aan poging tot moord door opzettelijk, met het oogmerk om te doden en met voorbedachten rade gepoogd te hebben X. Simon te doden, waarbij het voornemen om de misdaad te plegen, zich geopenbaard heeft door uitwendige daden die een begin van uitvoering van die misdaad uitmaken en alleen ten gevolge van omstandigheden, van de wil van de dader onafhankelijk, zijn gestaakt of hun uitwerking hebben gemist, de eerste gedaagde ten laste gelegd, naar eis van recht bewezen is. "

Op burgerlijk gebied werd dr. Eric S. aangewezen als geneesheer-deskundige.

Zowel Lev als Michael Z. werden, in solidum met hun ouders, veroordeeld om te betalen aan:

- dhr. en mevr. X. - Y. q.q. hun op dat ogenblik minderjarige zoon Simon

X.: een onbenoemde provisie van euro 12.500;

- de heer Eric X. (vader van verzoeker): euro 5.000 morele schade meer de intresten;

- mevrouw Daniëlle Y. (moeder van verzoeker): euro 5.000 morele schade meer de

intresten;

- de huwgemeenschap X. - Y.: een provisie van euro 2.500 wegens materiële

schade.

Bij vonnis dd. 12 november 2012 van de jeugdrechtbank te ... werd op burgerlijk gebied als volgt uitspraak gedaan: te betalen aan de (ondertussen meerderjarige) verzoeker de volgende schadevergoedingen:

- TWO moreel euro 19.804,75

- verlies van een schooljaar euro 4.750,00

- BWO (20% x euro 2.062) - provisioneel - euro 41.240,00

- TAO materieel - provisioneel - euro 1,00

De vordering tot het bekomen van een rechtsplegingsvergoeding werd verworpen.

Inzake de vordering tot esthetische schade: "De rechtbank stelt vast dat de gerechtsdeskundige niet in de mogelijkheid was om advies te verstrekken over de aard of de omvang van de esthetische schade omdat de hiervoor geconsulteerde plastische chirurg naliet enig verslag op te stellen.

De burgerlijke partij legt zelf geen stukken voor tot staving van dit onderdeel van zijn vordering doch begroot dit zelf ex aequo et bono met een quotering van 3 op de schaal van 7.

Nu dergelijke quotering niet overeenstemt met de enige vaststelling van de gerechtsdeskundige dat deze schade 'niet zo hoog' ingeschat wordt, dringt ook ten deze een heropening van de debatten zich op om de burgerlijke partij toe te laten een beschrijving van de thans nog aanwezige esthetische letsels aan de rechtbank voor te leggen, wat ook door middel van foto's kan gebeuren."

Bij eindvonnis dd. 24 juni 2013 van de jeugdrechtbank te ... werden Lev en Michael Z. en hun ouders bijkomend veroordeeld tot betaling van euro 520 voor esthetische schade meer de intresten:

" Ter zitting van 18 februari 2013 was Simon X., samen met zijn ouders, in persoon aanwezig en toonde hij de fysieke/esthetische restletsels. De rechtbank heeft de visu kunnen vaststellen dat deze - gelukkig - van minieme aard zijn en derhalve een begroting van 1 op de schaal van 7 verantwoordt wat conform de Indicatieve Tabel neerkomt op een definitieve begroting van euro 520. "

III. Gevolgen van de feiten

Conclusies van gerechtsdeskundige dr. E. S. in zijn verslag van 27/02/2012:

Uit ons jeugdpsychiatrisch onderzoek komt heel duidelijk naar voor dat Simon tot op heden ernstige psychische problemen vertoont die zonder twijfel in verband te brengen zijn met de

op hem gepleegde feiten van 4 september 2007.

Het leven van Simon en zijn gezin is onherroepelijk veranderd na de steekpartij.

In de eerste plaats vermelden wij de aanwezigheid van een uitgesproken psychiatrische problematiek, met name, een Posttraumatische Stress-stoornis (afgekort PTSS). Meer dan 3 jaar na de op hem gepleegde feiten zijn de symptomen ervan nog steeds uitgesproken. De intensiteit ervan lijkt wat te zijn afgenomen, doch zijn nog steeds van dien aard dat zij een normaal leven van een jongvolwassene in belangrijke mate verhinderen. Wij vermelden hier zowel de gevoelens van onveiligheid, de verhoogde waakzaamheid, de concentratieproblemen, het ingeperkt toekomstperspectief, de emotionele vervreemding, het gevoel nooit meer de zelfde te zullen zijn, evenals de nog steeds...

Pour continuer la lecture

Commencez Gratuitement

Débloquez l'accès complet avec un essai gratuit de 7 jours

Transformez votre recherche juridique avec vLex

  • Accès complet à la plus grande collection de jurisprudence de common law sur une seule plateforme

  • Générez des résumés de cas avec l’IA qui mettent en évidence les enjeux juridiques clés

  • Fonctionnalités de recherche avancées avec des options de filtrage et de tri précises

  • Contenu juridique complet avec des documents provenant de plus de 100 juridictions

  • Fiable pour 2 millions de professionnels, y compris les plus grands cabinets du monde

  • Accédez à la recherche assistée par l’IA avec Vincent AI : requêtes en langage naturel avec citations vérifiées

vLex

Débloquez l'accès complet avec un essai gratuit de 7 jours

Transformez votre recherche juridique avec vLex

  • Accès complet à la plus grande collection de jurisprudence de common law sur une seule plateforme

  • Générez des résumés de cas avec l’IA qui mettent en évidence les enjeux juridiques clés

  • Fonctionnalités de recherche avancées avec des options de filtrage et de tri précises

  • Contenu juridique complet avec des documents provenant de plus de 100 juridictions

  • Fiable pour 2 millions de professionnels, y compris les plus grands cabinets du monde

  • Accédez à la recherche assistée par l’IA avec Vincent AI : requêtes en langage naturel avec citations vérifiées

vLex

Débloquez l'accès complet avec un essai gratuit de 7 jours

Transformez votre recherche juridique avec vLex

  • Accès complet à la plus grande collection de jurisprudence de common law sur une seule plateforme

  • Générez des résumés de cas avec l’IA qui mettent en évidence les enjeux juridiques clés

  • Fonctionnalités de recherche avancées avec des options de filtrage et de tri précises

  • Contenu juridique complet avec des documents provenant de plus de 100 juridictions

  • Fiable pour 2 millions de professionnels, y compris les plus grands cabinets du monde

  • Accédez à la recherche assistée par l’IA avec Vincent AI : requêtes en langage naturel avec citations vérifiées

vLex

Débloquez l'accès complet avec un essai gratuit de 7 jours

Transformez votre recherche juridique avec vLex

  • Accès complet à la plus grande collection de jurisprudence de common law sur une seule plateforme

  • Générez des résumés de cas avec l’IA qui mettent en évidence les enjeux juridiques clés

  • Fonctionnalités de recherche avancées avec des options de filtrage et de tri précises

  • Contenu juridique complet avec des documents provenant de plus de 100 juridictions

  • Fiable pour 2 millions de professionnels, y compris les plus grands cabinets du monde

  • Accédez à la recherche assistée par l’IA avec Vincent AI : requêtes en langage naturel avec citations vérifiées

vLex

Débloquez l'accès complet avec un essai gratuit de 7 jours

Transformez votre recherche juridique avec vLex

  • Accès complet à la plus grande collection de jurisprudence de common law sur une seule plateforme

  • Générez des résumés de cas avec l’IA qui mettent en évidence les enjeux juridiques clés

  • Fonctionnalités de recherche avancées avec des options de filtrage et de tri précises

  • Contenu juridique complet avec des documents provenant de plus de 100 juridictions

  • Fiable pour 2 millions de professionnels, y compris les plus grands cabinets du monde

  • Accédez à la recherche assistée par l’IA avec Vincent AI : requêtes en langage naturel avec citations vérifiées

vLex

Débloquez l'accès complet avec un essai gratuit de 7 jours

Transformez votre recherche juridique avec vLex

  • Accès complet à la plus grande collection de jurisprudence de common law sur une seule plateforme

  • Générez des résumés de cas avec l’IA qui mettent en évidence les enjeux juridiques clés

  • Fonctionnalités de recherche avancées avec des options de filtrage et de tri précises

  • Contenu juridique complet avec des documents provenant de plus de 100 juridictions

  • Fiable pour 2 millions de professionnels, y compris les plus grands cabinets du monde

  • Accédez à la recherche assistée par l’IA avec Vincent AI : requêtes en langage naturel avec citations vérifiées

vLex

VLEX uses login cookies to provide you with a better browsing experience. If you click on 'Accept' or continue browsing this site we consider that you accept our cookie policy. ACCEPT